STM32F429ZIT6 Microcontroller ICARM Cortex M4 STM32F4 32 Bit Single-Core 180MHz 2MB 2M X 8 FLASH 144-LQFP 20x20)
Shenzhen Zhaocun Electronics Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32F429ZIT6
Certification : RoHS
Place of Origin : Australia
MOQ : 60 PCS
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T
Supply Ability : 720 PCS
Delivery Time : 2-3 DAYS
Packaging Details : 60 PCS/Tape
Manufacturer : STMicroelectronics
Category : Microcontrollers
Product Number : STM32F429ZIT6
Core Processor : ARM® Cortex®-M4
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 180MHz
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O : 114
Program Memory Size : 2MB (2M x 8)
Program Memory Type : FLASH
RAM Size : 256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
Data Converters : A/D 24x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type : Internal
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 144-LQFP
Supplier Device Package : 144-LQFP (20x20)
Contact Now
STM32F429ZIT6 ARM® Cortex®-M4 STM32F4 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 180MHz 2MB (2M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
Datasheet:STM32F429ZIT6
Category Microcontrollers
Mfr STMicroelectronics
Series STM32F4
Package Tray
Product Status Active
Digi-Key Programmable Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 180MHz
Number of I/O 114
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256K x 8
Oscillator Type Internal
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 144-LQFP
Base Product Number STM32F429
Features
• Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution from Flash memory, frequency up to 180 MHz, MPU, 225 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
• Memories
– Up to 2 MB of Flash memory organized into two banks allowing read-while-write
– Up to 256+4 KB of SRAM including 64-KB of CCM (core coupled memory) data RAM
• LCD parallel interface, 8080/6800 modes
• LCD-TFT controller with fully programmable resolution (total width up to 4096 pixels, total height up to 2048 lines and pixel clock up to 83 MHz)
• Chrom-ART Accelerator™ for enhanced graphic content creation (DMA2D)
• Clock, reset and supply management
– 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, PVD and BOR
– 4-to-26 MHz crystal oscillator
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 32 kHz RC with calibration
• Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC, 20×32 bit backup registers + optional 4 KB backup SRAM
• 3×12-bit, 2.4 MSPS ADC: up to 24 channels and 7.2 MSPS in triple interleaved mode
• 2×12-bit D/A converters
• General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
• Up to 17 timers: up to twelve 16-bit and two 32- bit timers up to 180 MHz, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
Debug mode
– SWD & JTAG interfaces
– Cortex-M4 Trace Macrocell™
• Up to 168 I/O ports with interrupt capability
– Up to 164 fast I/Os up to 90 MHz
– Up to 166 5 V-tolerant I/Os
• Up to 21 communication interfaces
– Up to 3 × I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 4 USARTs/4 UARTs (11.25 Mbit/s, ISO7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
– 1 x SAI (serial audio interface)
– 2 × CAN (2.0B Active) and SDIO interface
• Advanced connectivity
– USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
– 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
• 8- to 14-bit parallel camera interface up to 54 Mbytes/s
• True random number generator
• CRC calculation unit
• RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
• 96-bit unique ID
Data Picture:
Product Tags:
arm microcontroller stm32f4
STM32F429ZIT6 Microcontroller
stm32f4 microcontroller
China STM32F429ZIT6 Microcontroller ICARM Cortex M4 STM32F4 32 Bit Single-Core 180MHz 2MB 2M X 8 FLASH 144-LQFP 20x20) factory
STM32F429ZIT6 Microcontroller ICARM Cortex M4 STM32F4 32 Bit Single-Core 180MHz 2MB 2M X 8 FLASH 144-LQFP 20x20) Images